#

نقش فوم سرد پلی یورتان در زندگی ما,فوم سرد مبلی,تزریق فوم سرد مبلمان

فوم سرد پلی یورتان
13 مرداد 1397
  • منبع خبر :
  • تعداد بازدید :1866 نفر

اشتراک در شبکه های اجتماعی

#

فوم سرد پلی یورتان

فوم سرد پلی یورتان گروه خاصی از مواد پلیمری اند که در کاربردهای متنوعی مورد استفاده قرار می گیرند. محصولات این گروه از لحاظ شیمیایی پیچیده اند و شامل انواع مختلفی از پیوندها هستند. این پیوندها توسط عاملیت گروه ایزوسیانات با گروه الکلی پلی ال ایجاد می شود. با کنترل ترکیب هر یک از اجزاء، دو فاز جامد به طور متناوب ایجاد می شود.  
یکی از مهمترین و پر مصرف ترین کاربرد پلی یورتان ها در حوزه فوم های فلکس ( فوم نرم یا فوم منعطف) می باشد.  تولید کنندگان از مواد  پلی یورتان فوم های نرم، سبک ( دانسیته پایین ) با مقاومت بالا تولید می کنند. این خواص باعث شده که فوم سرد پلی یورتان در رده ششم  فروش حجمی پلاستیک ها قرار گیرند. در سال ۱۹۹۵ میلادی، به عنوان مثال، نزدیک به ۱۰ میلیارد تن محصولات فوم فلکس تولید شد.
 
اصولا فوم های نرم پلی یورتان به دو روش گرم و سرد تولید می شود. بیش از ۴۰ سال پیش فوم گرم بهترین روش تولید فوم صندلی محسوب می شد اما با گذشت زمان بازار مصرف فوم گرم پلی یورتان کاهش یافت تا جایی که امروزه در اروپا و آمریکای شمالی مصرف این مواد تقریبا به صفر رسیده است. کشورهای آسیایی و آمریکای جنوبی هنوز به مصرف فوم گرم ادامه داده اند با این حال مصرف فوم سرد پلی یورتان به طور گسترده ای در حال افزایش است.
فرایند تولید فوم گرم با استفاده از مشخصه هایی مانند زمان پخت طولانی تر ( ۱۰ تا ۲۰ دقیقه) و دمای قالب گیری بالاتر ( ۱۰۰ تا ۱۲۵ درجه سانتی گراد) به منظور پخت مناسب فوم پلی یورتان ار فوم سرد متمایز است. در فرایند تولید فوم گرم معمولا از پلی ال هایی که دارای عاملیت هیدروکسیل ثانوی هستند استفاده می شود به همین دلیل سرعت واکنش و تشکیل فوم نسبت به فوم سرد پلی یورتان پایین تر است. فوم سرد پلی یورتان معمولا از پلی ال های دارای هیدروکسیل اولیه استفاده می شود که منجر به سرعت واکنش بالاتر، دمای پایین تر قالبگیری ( ۳۰ تا ۷۰ درجه سانتی گراد) و زمان قالبگیری و پخت سریعتر ( ۳ تا ۵ دقیقه) می گردد.

استفاده از فوم سرد پلی یورتان به عنوان فوم صندلی
فوم سرد پلی یورتان به در طیف وسیعی از محصولات مورد استفاده قرار می گیرد. یکی از مهمترین کاربرد های فوم سرد پلی یورتان تولید صندلی مبلی و صندلی خودرو می باشد. بسته به استفاده به عنوان نشینمن گاه ، پشتی و زیر سری در سیستم صندلی خودرو، فوم سرد تولید شده می بایست میزان برگشت پذیری فوم و نرمی – سفتی مشخصی داشته باشد. به همین دلیل است که نسبت ترکیب پلی ال و ایزوسیانات در تولید فوم سرد برای محصولات و قطعات مختلف سیستم فوم صندلی خودرو و مبلمان متفاوت است.
میزان ارتجاعی یا برگشت پذیری بالای فوم در صندلی خودرو این مزیت را ایجاد می کند که لرزش های خودرو به رننده و سرنشین های خودرو منتقل نمی شود. همچنین میزان برگشت پذیری فوم سرد (HR) موجب راحتی قرار دادن فوم در ساختار فلزی صندلی و سهولت در عملیات مونتاژ کاری خواهد گردید.
فرایند افزایش میزان برگشت پذیری فوم شامل نرم کردن، اصلاح ساختار سلول های فوم، یکدست کردن سلول های فوم می باشد.